تبلیغات
شاخه نبات - شیعه و میزان دعا و قرآن
پروردگارا کمتر از آنم که نامت بر زبان جاری کنم

نگارش در تاریخ شنبه 17 دی 1390 توسط مهدی الف


 1072_605.jpg

چرا شیعه به كتاب‌های دعا بیش از قرآن اهتمام می‌ورزد؟

پاسخ: در آموزه‌های دینی، كه از ائمه اهل بیت(علیهم السلام) به ما رسیده است، چنین مطلبی كه به دعا بیش از تلاوت قرآن باید بها داد، وجود ندارد. قرآن، معجزة جاودان و آخرین حلقه از كتب آسمانی است كه پیوسته بر تارك اعصار می‌درخشد و روایات زیادی در تأكید بر قرائت و حفظ و تلاوت آن با صدای خوش رسیده و در این مورد كتاب‌های ویژه‌ای به نگارش درآمده است.

كافی است در این مورد به كتاب «قرآن در روایات اهل بیت(علیهم السلام)» كه در ایران و مصر منتشر شده است، مراجعه كنید. مراجعه به این كتاب، عظمت و اهمیت این كتاب آسمانی را نزد پیشوایان به روشنی ثابت می‌كند.

هم اكنون در جمهوری اسلامی ایران، اهتمام فراوانی به حفظ قرآن در میان برادران و خواهران و حتی نونهالان پدید آمده است. تا آنجا كه كودكانی در سن 5سالگی یا كمی بیشتر، حافظ كل قرآن شده‌ و
در مسابقات بین‌المللی برنده جوایز گشته‌اند و در داخل كشور نیز
همه ساله مسابقات بین المللی برگزار می‌شود و با دعوت از داوران بین‌المللی، برگزیدگان رشته‌های حفظ ، ترجمه و تفسیر با اعطای جایزه تشویق می‌شوند.

و نیز رسانه‌ای ویژة قرآن تأسیس شده كه 24ساعته، برنامه‌های قرآنی اجرا و پخش می‌كند.

توجه ویژه به ادعیه در میان مردم، بیشتر در مورد دعای كمیل و ندبه است كه به صورت دسته جمعی در شب‌های جمعه و صبح جمعه خوانده می‌شود و همین سبب شده است این توهم پیش آید كه عنایت به دعا بیش از عنایت به قرآن است.

از آنجا كه در میان اهل سنّت چنین ادعیه بلیغ و رسا و سازنده‌ای كمتر وجود دارد، لذا عنایت آنان به دعا بسیار كم است و همین سبب شده است كه عنایت شیعه به دعا چشمگیرتر به نظر آید.

خواندن «دعا» و راز و نیاز با خدا، از والاترین مراتب عبادت و پرستش خدا است كه در حق آن گفته شده است: «الدعاء مخّ العبادة»[1]: «راز و نیاز با خدا ، مغز عبادت است».

http://www.cloob.com/profile/memoirs/one/username/wanlan1360/memid/2338799
طبقه بندی: دینی، 

 
 
 

 
.: Professional Themes in SWEET KISS :.
SWEET KISS