تبلیغات
شاخه نبات - درباره عطر
پروردگارا کمتر از آنم که نامت بر زبان جاری کنم

نگارش در تاریخ یکشنبه 18 دی 1390 توسط مهدی الف


تاریخچه عطر ..

استفاده از عطر و مواد خوشبو کننده دارای تاریخ مدونی نیست .

برخلاف تصور که کشور فرانسه را پیشگام در صنعت عطر سازی میدانند اما مدارک و شواهد بسیاری وجود دارد که ثابت میکند که عطر یا مواد مشتق بر ان از قرن ها قبل شناخته شده بوده و مورد استفاده داشته است . هر چند نه به صورت علمی و صنعتی اما شناخته شده .

شواهد به دست امده از مصر باستان نشان داده که دیوارها و ستونهای کاخها و معابد فراعنه با روغنی بسیار معطر اغشته شده بود و این تاریخ دقیقا متعلق به ۳۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح می باشد . مصریان باستان از علم شیمی و پزشکی اطلاع داشتند . استفاده از کافور . میخک . شهد یا عسل . و ... در موارد پزشکی و مومیایی اجساد نشان از این دارد که به خوبی به رایحه گلها و گیاهان اشنایی داشته اند و شاید نحوه تقطیر و بدست اوردن عصاره انها و در نهایت ماده ای که ما امروزه به ان عطر می گوئیم را می دانستند .

در گام بعد به یونان میرسیم و بعد از ان کشورهایی چون ترکیه . هند . و سوریه میتوان اشاره کرد در ترکیه و سوریه به عطر سایان . عطار گلها گفته میشد .

امروزه و در قرن اخیر به دلیل صنعتی شدن این موضوع و استفاده عمومی و فراگیر از عطر اغلب کشورها اقدام به تقطیر اسانس گلها نمودند ( شایان ذکر است که ابتدا فقط از عصاره گلها برای عطر استفاده میشد ) و یکی از کشورهای پیشتاز در این امر کشور فرانسه می باشد که از دیرباز به دلیل مرکزیت و تمرکز و بهره گیری از علوم در زمینه عطر سازی دارای سابقه و معروفیت خاصی میباشد .

انواع عطر ها ..

ابتدا باید طبقه بندی عطرها را بشناسیم .. عطرها یا ریشه حیوانی دارند یا ریشه گیاهی ( که البته میوه ها هم جزو این دسته هستند )

از جمله عطرهای حیوانی میتوان به عطر مشک و یا عطر عنبر اشاره کرد . عطر عنبر از اسپرم نوعی وال به نام ماهی عنبر گرفته میشود گاهی اوقات و در فصل جفت گیری این ماده خوشبو را از روی سطح اب جمع اوری میکنند که دارای بهای بسیار گزافی است و اغلب اوقات این اسپرم خوشبو به ساحل میرسد و تا فرسنگ ها ساحل ماسه ای را اغشته و اکنده از عطر می نماید البته این ماده ( عنبر ) به تنهایی به کار برده نمی شود . مطمئین باشید اگر چنین امری اتفاق میافتاد این نوع عطر انچنان گرانی پیدا میکرد که تقریبا مقرون به صرفه نمیشد . ماده معطر دیگری هم هست که از نوعی سمور ابی امریکای شمالی به نام بیدستر گرفته میشود .

در مورد عطر های گیاهی انواع مختلفی وجود دارد .

به دلیل پیشرفت علم کیمیاگری و شیمی امروزه از انواع میوه ها و دانه ها و حتی پوست درختان . عطر و یا ترکیبات خاص و خوشبوئی گرفته میشود که در ذیل به تعدادی از انها اشاره خواهد شد .

پوست درختان .. میتوان به گیاه دارچین اشاره کرد و همچنین گیاه سنا یا درخت فلوس .

از چوب ها .. میتوان به سدر و چوب صندل اشاره نمود .

از گلبرگها .. گل رز و گل ویولت ( بنفشه ) . و ...

از دانه ها .. رازیانه . زیره . کنجد . و ...

از ریشه ها . زنبق زرد . و ...

از پوست میوه ها .. میتوان به پرتقال . نارنج و لیمو . فلفل . و ....

و در نهایت از درختان میتوان به کافور و صمغ و همچنین کندر اشاره نمود .. اینها تنها نمونه های معروفی از اقلام مورد استفاده در عطرهای مشهور می باشند . طبعا موارد دیگری هم هست که به دلیل اطناب و طولانی شدن از بیان انها خودداری گردیده است

اما از همه اینها که بگذریم مهم ترین ترکیب دیگری که در عطرها به چشم میخورد ترکیبات مشتق از الکل می باشد . چنانچه اگر دقت کرده باشید در اغلب جعبه ها و بسته بندی های عطرها میزان الکل موجود به صورت درصد نوشته شده است البته به یاد داشته باشید که این الکل همان الکل معروف و صنعتی نیست بلکه مشتق از ان میباشد مانند الکل دنات و یا بوتانول در عین حال دارای همان اشتعال الکل می باشند و در اغلب جعبه های عطر و ادکلن هشدار داده شده که از اسپری ان بر روی اتش و یا در کنار ان خودداری شود .

دوام و ماندگاری بوی عطر ..

نمیتوان به میزان درصد الکل موجود بر روی شیشه های عطر . جهت ماندگاری و دوام بوی عطر استناد کرد . اما در مورد ایجاد حساسیت و الرژی باید با احتیاط عمل کرد . 

عطرهای شیرین دارای بوی جذاب تری هستند اما ماندگاری کمتری نسبت به سایر عطرها دارند با این حساب اغلب عطرهای میوه ای دارای ماندگاری کوتاهی هستند سوای میوه هایی که ماهیت ترش دارند همانند نارنج . لیمو . پرتقال و غیره ..

شرکت های معظم عطر سازی به دلیل ماندگاری و پایداری مناسب این گونه از عطرها انها را با دیگر اسانس ها ترکیب مینمایند تا به یک فرمول رضایتمند دست یابند . بر فرض مثال در یکی از عطرهای مشهور شرکت داویدوف این ترکیب به کار گرفته شده است .. کنجد سیاه معطر . ترنج یا برگاموت . فلفل شیرین امریکای جنوبی .

عوارض عطرها ..

عوارض حادی در این مورد گزارش نشده است البته در صورت استفاده از عطرهای اصل و معروف اما در صورت استعمال عطرهای ریمارک و تقلبی امکان به وجود امدن انواع الرژی ها و حساسیت های پوستی وجود دارد . استفاده از این محلول ها و انواع عطرها برای کسانی که مبتلا به اسم هستند اکیدا ممنوع و بسیار زیان بار است . همچنین مجاورت دائمی در کنار رایحه ها و عطرها توصیه نمی شود .

گاهی اوقات ترکیبات گیاهی ویژه موجود در بعضی از عطرها باعث به وجود امدن انواع الرژی ها میگردد . توصیه میشود چنانچه مایل به خریدن عطرهای مشهور و گران قیمت هستید و چنانچه دچار حساسیت و الرژی مزمن هستید . ابتدا و قبل از خرید عطر مورد نظر مواد تشکیل دهنده ان را کاملا مطالعه بفرمائید . این اطلاعات را میتوانید از سایت های مرجع شرکت سازنده و یا جعبه خود عطرها به دست اورید .

بهترین راه ممکن در این باره استفاده از تستر ( عطر ازمایشی کوچک ) شرکت سازنده میباشد . در این صورت مجبور نیستید مبلغ گزافی را بابت خرید یک عطر مشهور هزینه کنید و در اخر متوجه شوید که به ان حساسیت دارید و بعد از استعمال دچار عطسه . حساسیت و اب ریزش از بینی میشوید ..!! 

به هنگام خرید عطر به انتهای جعبه یا شیشه عطر دقت فرمایید . چنانچه عکس یک انگشت را دیدید که بر روی کره زمین اشاره میکند . بدین معنی میباشد که این عطر برای لایه ازن زیانی ندارد . پس نتیجه میگیریم که ترکیبات به کار رفته در ان استاندارد و در حد معقول میباشد و کاملا مناسب استفاده میباشد .


استفاده صحیح از عطرها ..

اگر پیراهن به تن میکنید . نقاط پشت دکمه های پیراهن را به عطر اغشته کنید . همچنین قسمت پشت یقه . به دلیل اینکه در این نقاط هیچ لکه ای از ادکلن باقی نمیماند .

عطر را همیشه در نقاط نبض دار بدن استفاده نمایید . نقاطی مانند مچ دست ها . پشت لاله گوش . گردن . پشت زانوها . نقاط داخل ارنج . و جناق سینه در خانمها .. فراموش نکنید این نقاط به دلیل جریان فوق العاده خون . همیشه گرم هستند

معمولا بسته به نوع عطر هر سه یا چهار ساعت باید مجددا عطر استعمال نمود . پس اگر از عطرهایی با ترکیبات معطر کمتر استفاده میکنید در صورت امکان وقتی به مجلسی یا ضیافت دعوت میشوید عطر خود را همراه داشته باشید ( بیشتر در مورد خانمها ) البته مشروط به اینکه درصد یا ( میل پایین داشته باشد )

هیچگاه بعد از استحمام ( دوش گرفتن ) بلافاصله از عطر استفاده نکنید چرا که ماندگاری ان فوق العاده کم میشود در صورت امکان اجازه دهید مدتی از استحمام شما بگذرد .. ثابت شده که اغلب عطرها . در نقاطی از بدن که بیشتر چرب هستند . ماندگاری عجیبی پیدا میکنند .

در هنگام خرید عطر هیچگاه چندین عطر را همزمان استشمام نکنید . تعداد زیادی از عطر های موجود دارای ترکیبات الی بنزین هستند و توجه داشته باشید وقتی شامه انسان بنزین را استشمام کند تا لحظاتی قادر به تشخیص هیچ بویی نیست .

پوست های خشک . برعکس پوست های چرب معمولا بوی عطر را حفظ نمیکند . برای حفظ رایحه خوشبوی عطر روی پوست بدنتان . بهتر است قبلا پوستتان را با کرم بی بو یا کمی وازلین چرب کنید تا عطر روی پوست بدن شما ساعت ها باقی بماند

رایحه اولیه هر عطر با رایحه ثانویه ان کاملا فرق دارد و این بستگی تام به چربی بدن شما و همچنین اسید اوریک شما دارد . پس در هنگام تست و خرید عطر اجازه بدهید مدت زمانی روی پوست شما بماند و بعد مجددا ان را استشمام نمایید . بدین شکل در انتخاب خود اشتباه نخواهید کرد .


اگر علاقه به استفاده از اسپری های و عطرها دارید این نکات را به خاطر بسپارید ..

هیچگاه بعد از اصلاح موهای زائد زیر بقل از اسپری و یا عطر استفاده نکنید بلکه این کار را موکول به دو الی سه ساعت بعد بنمائید تا غدد پوست شما مجددا ترشح کنند .

از صابون غلتکی یا ( مام ) زیر بقل در صورت امکان استفاده نکنید مگر مارک های معروف . اغلب این گونه محصولات به دلیل ترکیبات خاص به روی لباس و یا مانتوی شما لکه هائی ایجاد میکنند که معمولا با شستن هم از بین نمیروند .

همچنین استفاده از صابون یا ( مام زیر بقل ) نا مرغوب برای مدت طولانی . پوست این ناحیه را تیره و خشن مینماید . پس سعی کنید حتی الامکان از اسپری استفاده کنید که درصد بیشتر ان الکل فرار هست .

                       ترجمه . کامران عطایی .

                        منبع : دائره المعارف انگلیسی . انکارتا
طبقه بندی: علمی،  تاریخی، 

 
 
 

 
.: Professional Themes in SWEET KISS :.
SWEET KISS